Dzisiaj jest: Sobota 23 wrzesnia 2017 roku.
Imieniny:
 Nieoficjalna strona miejscowości Podlesice II - Witamy serdecznie!
Witam na nieoficjalnej stronie Podlesic II. Jest to druga w historii strona poświęcona mojej rodzinnej miejscowości. Mam nadzieję, że zawarte na niej informacje przyczynią się do poszerzenia wiedzy na temat tej "małej ojczyzny", a także będą stanowić inspirację dla jej mieszkańców. Miejsce, w którym żyjemy, jest jedyne w swoim rodzaju, niepowtarzalne - i sami możemy sprawić, że będzie ono wyjątkowe.

Karina Stempel-Gancarczyk

  Do Katowic? Od 13 maja. Taniej, ale dłużej
Za "Przeglądem Olkuskim":
"13. maja będzie datą, na którą ponad pół roku oczekiwali pasażerowie kolei w powiecie olkuskim. Do rozkładu jazdy powróci bezpośrednie połączenie miejscowości na naszym terenie ze stolicą Śląska. Wiadomość jest podwójnie dobra, bo okazuje się, że przewoźnik chce odzyskać pasażerów oferując tańsze bilety. Niestety są też dwie złe wiadomości. Z Olkusza bezpośrednio do Katowic pojedziemy 1,5 godziny, czyli tyle samo co z dwiema przesiadkami. Na dodatek rozkład jazdy pociągów nie jest taki sam codziennie, więc trzeba kontrolować czas odjazdów i przyjazdów właściwie za każdym razem, kiedy się chce skorzystać z połączenia na linii 62.

Jak informowaliśmy na naszych łamach, samorządowcy i kolejarze doszli do kompromisu i zakończy się barejowskie rozwiązanie kolejowe, które było bardzo uciążliwe dla olkuskich pasażerów. Połączenie wróci, a pasażerowie zapłacą mniej za bilet. Na mocy porozumienia z Województwem Śląskim, linię Katowice-Kielce oraz Katowice-Sędziszów obsługiwały będą Przewozy Regionalne sp.z o.o. Na pełnię szczęścia pasażerowie raczej nie mają co liczyć, bo... [więcej]
Dodano dnia 07.05.2013, 06:51 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Rabka zaprasza - Dzień Otwarty
Dodano dnia 07.05.2013, 06:45 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Coś lekkiego na długi weekend
Dodano dnia 03.05.2013, 10:06 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Uroczystości 3 Maja
Dodano dnia 03.05.2013, 09:31 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Poezja z górnej półki
Z wielką przyjemnością chciałabym zaprosić Państwa do lektury kilku nowych wierszy Łukasza Jarosza, poety "rodzimego", bo mieszkającego w powiecie olkuskim, cenionego w kręgach literackich i mającego na swoim koncie wiele nagród i książek poetyckich. Tym razem na stronie Podlesic II nowe utwory Jarosza będą miały swą medialną PREMIERĘ. Zapewne wkrótce ukażą się w kolejnym tomie. Recenzowana przeze mnie ostatnio "Pełna krew", wydana przez krakowski Znak, znalazła się wśród książek zgłoszonych do Nagrody Poetyckiej im. W. Szymborskiej.
Poniżej znajdą Państwo kilka wierszy, a do lektury innych utworów oraz biogramu Łukasza Jarosza odsyłam do zakładki
Osoby na naszej stronie internetowej. Mam nadzieję, że już wkrótce będę mogła zaproponować Państwu kolejną premierową odsłonę tej doskonałej poezji.

***

Podwójny pejzaż

I


Gdy elektrownia wyłącza prąd, wieś przestaje istnieć.
Okna przecinają światła latarek. W ciemności chrzęst śniegu
i dłoni. Autobus jedynym światełkiem. Przede mną, przy
kierowcy siada człowiek, o którym myślałem, że umarł.
To jednak o kimś innym mówiła mi matka.

II

Siedzę z chorą... [więcej]
Dodano dnia 25.04.2013, 09:25 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Jak odbierać telewizję cyfrową
Za www.sp.olkusz.pl:
Kolejne wyłączenia sygnału analogowego telewizji naziemnej są w Małopolsce planowane na 22 kwietnia. Do końca lipca cała Polska przejdzie na odbiór cyfrowy. Wszyscy posiadacze starszych odbiorników powinni sprawdzić, czy ich sprzęt jest gotowy do odbioru cyfrowego. Zachęcamy do odwiedzenia stron: www.cyfryzacja.gov.pl oraz www.tvp.pl/krakow/cyfryzacja-w-regionie. Można również skorzystać z bezpłatnej infolinii pod nr tel. 800 007 788 (pon.-pt., w dniach 23-26 kwietnia w godz. 8.00 – 22.00 a w 22 kwietnia od godziny 6.00 – 24.00)

Wszelkie uwagi dotyczące odbioru naziemnej telewizji cyfrowej, jak również inne problemy techniczne związane z techniką telewizyjną, można kierować na adres: dvbt.malopolska@tvp.pl

Pomocą służy także Urząd Komunikacji Elektronicznej Delegatura w Krakowie – 12 634 00 84 (pon. – pt., godz. 8.00 – 16.00, a w dniach 22, 23, 24. 04. 2013 w godz. 8.00 – 20.00).

Co to jest naziemna telewizja cyfrowa i dlaczego ją wprowadzamy

Naziemna telewizja cyfrowa to telewizja odbierana za pomocą tradycyjnych, indywidualnych anten naziemnych, np. kierunkowych lub popularnych siatkowych... [więcej]
Dodano dnia 16.04.2013, 08:21 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Recenzja książki poetyckiej "Pełna krew" Łukasza Jarosza
Pełna krew, dojrzała ziemia. I ja, "ledwie widoczna postać z węglarką w ręce". Recenzja

Każdy tom poetycki Łukasza Jarosza jest kolejnym elementem misternej układanki, z której wyłania się jego ogląd świata. Wystarczy przeczytać jeden wiesz, żeby wiedzieć, czy jest on „nasz”, czy „nie nasz”, ale żeby w ów świat się zagłębić i poczuć go do krwi, trzeba go odwiedzać i zaglądać tam, póki nie zrozumiemy, czemu nas do niego ciągnie, czemu nas uwiera.
Moim szczęściem jest to, że nie tylko pokolenie dzielę z Jaroszem mniej więcej to samo, ale i horyzont doświadczeń też mam podobny – a może Jarosz jest tak genialnym poetą, że mnie o tym przekonał.
Dzieciństwo roczników schyłku lat 70. przypadło na taki czas, kiedy istniało jeszcze słowo „chłoporobotnik”, świat tworzyła ziemia, nie światłowody, a babki i dziadkowie służyli do jego opowiadania, a nie do wyciągania pieniędzy. W wierszach z „Pełnej krwi”, zwłaszcza tych dotyczących oswajania zła („Długa podróż”, „Świadkowie” czy kolejne „Opowieści... [więcej]
Dodano dnia 16.04.2013, 07:58 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Wrócą pociągi do Katowic
Jak informuje "Puls Olkusza":

Prawdopodobnie już od 6 maja zostaną przywrócone bezpośrednie pociągi łączące Katowice przez Olkusz z Sędziszowem. W tej chwili stosowne wnioski zostały złożone do zarządcy torów, czyli spółki PKP Polskie Linie Kolejowe, które są odpowiedzialne za przygotowanie rozkładów jazdy.
Porozumienie o przywróceniu bezpośrednich relacji zostało zawarte pomiędzy Województwem Śląskim a centralą Przewozów Regionalnych w Warszawie. Już niebawem podróżni z powiatu olkuskiego będą mogli dojechać 6 bezpośrednimi pociągami do Katowic. Zadowolenia nie kryją korzystający z usług kolei. Oni już dawno apelowali do władz samorządowych o porozumienie. Niestety urzędnicze przepychanki trwały pół roku. W końcu zwyciężył zdrowy rozsądek. – To co przeżyli pasażerowie od grudnia było wielkim skandalem. Byłem świadkiem, jak wielokrotnie matki z małymi dziećmi podczas srogich mrozów musiały czekać kilkanaście minut pod dworcem w Sławkowie na przyjazd autobusu zastępczego, który dowoził pasażerów do Sosnowca. To wreszcie się skończy – mówi Pan Krzysztof z Wolbromia, który od kilkunastu lat dojeżdża do pracy na... [więcej]
Dodano dnia 08.04.2013, 19:41 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Już jutro w Wolbromiu rusza kino cyfrowe
Dodano dnia 04.04.2013, 14:29 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Lektura wielkanocna - z naszej historii
Szanowni Państwo! Na czas Świąt Wielkanocnych proponuję fragment opowieści o rodzinie Skarżyńskich, w czasie wojny i tuż po niej mieszkającej w majątku Podlesice. Poniższe informacje otrzymałam od pani Elżbiety Szczuki, regionalistki z Wyszkowa, miasta, w którego granicach leży obecnie dawny majątek Skarżyńskich. Na zdjęciu: pałac Skarżyńskich w Wyszkowie. Życzę przyjemnej lektury : -)

Po śmierci właściciela majątku Podlesice Kazimierza Wosińskiego, która nastąpiła na początku okupacji, zarządcą dóbr został Edmund Skarżyński, a następnie jego syn, Michał. W okresie okupacji w dworze Skarżyńskich mieszkało razem z pracownikami około 50 osób.
Skarżyńscy byli rodziną szlachecką, znaną i wiele znaczącą w Polsce międzywojennej. Posiadali majątek Rybienko ok. 50 km od Warszawy, a na jego terenie m.in. pałac (obecnie znajduje się on w granicach miasta Wyszków).
W czasie okupacji zostali zmuszeni do opuszczenia majątku przez Niemców i zamieszkali u rodziny, czyli u Wosińskich, w Podlesicach (Kazimierz Wosiński był ojcem chrzestnym ich córki Teresy).
Klasycystyczny pałac w Wyszkowie został wzniesiony w... [więcej]
Dodano dnia 30.03.2013, 08:03 przez KSG | SKOMENTUJ [1]
  Wesołych Świąt!
Dodano dnia 30.03.2013, 07:33 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Co oznacza segregowanie śmieci?
Za Wolbrom.pl:
"Dotarły do nas informacje, że niektórzy mieszkańcy nie do końca rozumieją zasadę odbioru śmieci segregowanych. Będziemy to zapewne tłumaczyć jeszcze wielokrotnie, zwłaszcza, że być może dojdzie jeszcze do zmian w przepisach. Przypominamy: w ramach opłaty „śmieciowej” wybrane w drodze przetargu przedsiębiorstwo oczyszczania odbierze od nas WSZYSTKIE odpady wytwarzane w gospodarstwach domowych. Jeżeli wysegregujemy część śmieci nadających się do recyklingu zapłacimy niższą stawkę opłaty.

W ramach tej samej opłaty Gmina w wyznaczonych terminach i w określony sposób, który będzie podany do publicznej wiadomości, zapewni także odbiór trudnych do pozbycia się odpadów wielkogabarytowych (np. stare meble), elektrośmieci (telewizory, radia, lodówki), zużyte opony. Osoby zainteresowane własnym wywozem tych przedmiotów w dowolnym czasie będą mogły dostarczyć je do specjalnie przygotowanego punktu zbiórki odpadów specjalnych przy MZGKiM.
W dwóch wolbromskich aptekach: w przychodni oraz przy Rynku można zaś oddać przeterminowane leki.

Jeszcze raz podkreślamy: śmieci segregowane to wszystkie śmieci komunalne wytwarzane w gospodarstwach domowych z podziałem na... [więcej]
Dodano dnia 13.03.2013, 08:04 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  ARiMR ostrzega przed oszustami!
Do Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa dotarły informacje, że rolnicy z różnych regionów Polski otrzymują pisma, opatrzone logotypem łudząco podobnym do logotypu ARiMR, w których anonimowy autor zachęca do wpłacania pieniędzy na podany numer konta bankowego, w celu otrzymania dopłat bezpośrednich. Reklamuje to pismo jako "zaproszenie", które jest "najkrótszą drogą do otrzymania dotacji bezpośredniej". Dalej wskazuje, że korzystając z tej propozycji rolnik zapewni sobie "spokój, relaks i beztroski sen" i dołącza blankiet przekazu pocztowego z sumą do wpłaty 246 zł., z tytułem przelewu: "opłata za wniosek". Anonimowy autor nie precyzuje jednak na czym ma polegać skorzystanie z jego propozycji. Używa pojęcia bardzo nieprecyzyjnego, mogącego wskazywać np., że trzeba zapłacić za samo dostarczenie wniosku o przyznanie dopłat bezpośrednich, a przecież taki wniosek rolnik otrzymuje bez żadnych opłat. Przesłanie wypełnionego przez rolnika wniosku do Agencji, czy to w formie papierowej czy elektronicznej, także jest bezpłatne.

W związku z... [więcej]
Dodano dnia 20.02.2013, 16:46 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Ile za śmieci? Dużo
"Wolbrom.pl" zamieszcza obszerne omówienie rozwiązań, jakie Rada przyjęła na ostatniej sesji - zachęcam do lektury. W skrócie: Decyzją Rady Miejskiej w Wolbromiu będziemy więc od 1 lipca płacili 7,50 zł od osoby miesięcznie za odbiór śmieci segregowanych i 11 zł – za śmieci zmieszane.
Gmina wymagać będzie deklaracji dotyczącej liczby osób zamieszkujących dany lokal.
Zgodnie z zapowiedziami poprzedzającymi ustawę miało być prościej i (może) taniej.
Pozostaje pytanie: jak to jest, że firmom odbierającym śmieci do tej pory, to się opłacało? I czemu stawki aż tak bardzo poszły w górę?
Dodano dnia 07.02.2013, 09:33 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Program pomocy rodzinom z chorymi dziećmi
Dodano dnia 07.02.2013, 09:22 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  Grupa wsparcia dla chorych na nowotwory i ich rodzin - w Wolbromiu
Spotkania grupy wsparcia dla osób chorych na nowotwory oraz ich rodzin, organizowane przez Stowarzyszenie Ochrony Praw Pacjentów i Osób Niepełnosprawnych, na czele którego stoi Katarzyna Gardeła z Wolbromia, będą odbywały się w każdą środę o godz. 16.30 w Sali 5a wolbromskiego Domu Kultury.

Katarzyna Gardeła, sama zmagająca się z chorobą nowotworową, postanowiła utworzyć w naszym mieście grupę wsparcia dla osób chorych i ich rodzin, bo jak tego sama doświadczyła „źle i trudniej jest zmagać się z chorobą w samotności”. Na środowych spotkaniach chorzy i ich bliscy będą mogli spotkać ludzi zmagających się z podobnymi problemami, porozmawiać, wspomóc radą, uściskiem serdecznej życzliwej dłoni... - Mam nadzieję, że wspólnie stworzymy miejsce, które będzie ostoją dla dotkniętych rakiem – mówi Katarzyna Gardeła, serdecznie zapraszając na spotkania.

(za Wolbrom.pl)
Dodano dnia 07.02.2013, 09:17 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  DK Wolbrom zaprasza do teatru
3 lutego ze spektaklem "Nie teraz, kochanie" wystąpi zespół Teatru Śląskiego z Katowic.
Dodano dnia 30.01.2013, 08:45 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
  XXI Finał WOŚP
Za Wolbrom.pl:
W najbliższą niedzielę, 13 stycznia, w wolbromskim Domu Kultury odbędzie się 21 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Wcześniej wolontariusze będą kwestować na terenie miasta i poszczególnych sołectw. W tym roku Orkiestra „gra” na rzecz ratowania życia dzieci i godnej opieki medycznej seniorów.
Nadal można dostarczać przedmioty na aukcję, która odbędzie się w trakcie finału – mile widziane ciekawe przedmioty i inne pomysły warte zlicytowania – można konsultować się z Referatem Komunikacji Społecznej i Promocji UMiG Wolbrom 23 6442304 wew. 345 lub 325 lub Domem Kultury 32 6441341.
Wolbromski finał otworzy z pompą o godz. 16 orkiestra dęta OSP pod batutą Wiesława Sikory
a potem na scenie DK zobaczymy:
Ok. godz. 16.15 – zespół rockowy ARh Rock
Ok. godz. 16.35 – występ przedszkolaków z PP 1 i PP 2
Ok. godz. 16.55 – I licytacja
Ok. godz. 17.05 – zespół wokalny „The Girls” z SP1
Ok. godz. 17.10 – blok artystyczny w wykonaniu zespołów Actus Animi i 7-th Step
Ok. godz. 17.45... [więcej]
Dodano dnia 09.01.2013, 08:48 przez KSG | SKOMENTUJ [0]
« Wstecz | 2 z 33 | Dalej »

» Pogoda dla Podlesic II
Partnerzy
Copyright ˆ 2010-2011 Podlesice II - Realizacja Shimer@o2.pl
Właściciele strony nie biorą odpowiedzialności za treści zamieszczone przez osoby trzecie ani za teksty cytowane lub pochodzące z innych serwisów (np. YouTube).